top of page
Christmas Lights

איכויות מיטיבות במיינדפול-נס
סהר רוקח 

ניסים - לפעמים נשמע שהם מארץ רחוקה, ארץ שקורים בה דברים מופלאים. אולי גם אתם חושבים ככה, זה לא הרי כאן. כאן, אנחנו בעבודה, בשגרה, לא רואים ניסים ברחוב, ביומיום שלנו, להפך... לרוב פוגשים את אותם הרגלים שמרוב שהם חזקים ואוטומטיים אצלנו, אנחנו אפילו בטוחים (!) שהם חלק אינהרנטי מהאישיות שלנו.  לדוגמא: "אני עצלנית", "הריכוז שלי לא טוב", "אני לא טוב במדיטציה", "זה לצעירים, אני כבר סבתא" ואז מתחילים לתרגל מיינדפול-נס ומגלים אפשרות אחרת.

"אם נפתח מודעות אינטימית לחוויה האמיתית שלנו, דברים יוצאי דופן יוכלו לקרות."

סטיבן פולדר.

כשפגשתי את הבודהיזם ואת המיינדפולנס לפני יותר מעשור, באתי בעיקר כי נמאס היה לי מהדרך הישנה בה חשבתי, פעלתי  וחייתי. אולי גם אתם מכירים את הנקודות האלו בחיים, רגעים או מצבים בהם באמת נמאס מהישן והגיע הזמן לחפש דרך חדשה

הנקודה הזו  היתה אחרי ותוך כדי מפגש עם כל כך הרבה כאב, חרדה וחוסר סיפוק. לא משנה באיזו חריצות פעלתי וכמה השתדלתי, לא מצאתי שקט פנימי עמוק ודרך לעשות סדר בכל הבאלגן הזה של להיות בת אנוש.  ואתם יודעים, להיות אנושי/ת זה יכול להיות באלגן די גדול...

ואז, פגשתי את התרגול:

"המיינדפולנס עובד מכיוון שהוא מטפח נטיות הפוכות לאלה שגורמות למתח, לדיכאון ולסבל ומצמצמות את מעורבותנו בחוויות החיים.  התודעה נוטה להתמלא בדברים שאנחנו אוהבות או לא אוהבות. אם מוטלת עלינו משימה אנחנו שוקעים לגמרי במה שעלינו לעשות ובסיפור על הצלחה או כישלון. אם אנו חשות כאב, אנחנו שוקעים בהתעסקות בכאב ובהיותנו קורבן שלו. אם יש לנו קשיים הקשורים ברגשות או במערכות יחסים, הם מהדהדים בראשנו בלי סוף ואנחנו מרגישים אבודים ואומללים."

(מתוך: נפלאות הקשב, מהספר ערות בחיי היומיום, סטיבן פולדר, הוצאת פרדס)

איך עוברים מלראות שגרה אפורה - לחוויה של נס והכרת תודה על הקיים?

מלהרגיש תקועים לתנועה בריאה של התפתחות?

במיינדפול-נס אנחנו מתרגלים באופן מכוון איכויות מיטיבות:

  • סקרנות

  • סבלנות

  • אי מאמץ

  • תודעת המתחיל

  • קבלה והסכמה

  • איזון ויציבות פנימית 

  • התיידדות וחוסר שיפוטיות

  • בטחון  

  • חמלה עצמית ולאחר/ת

כמו שאמר הנזיר הוויטנאמי ומורה הזן  - תיך נהאת האן:

“אני מודה שבמצב של קשב לוקח לי קצת יותר זמן לשטוף כלים, אבל אני חי כל רגע באופן מלא וחווה אושר. כל רגע בחיים הוא נס; הכלים עצמם והעובדה שאני שוטף אותם הם נס! כל צעד מודע שאנחנו עושים מפריח פרח מתחת לרגלינו."

 

בזכות ההאטה וההתבוננות שתרגול מיינדפולנס מזמין, מתאפשר רווח, מתחיל דיאלוג בין האוטומט למודעות, הדברים המובנים מאליהם נפתחים לפנינו ומתאפשרת בחירה.

כשאנחנו מתחילים להסתכל לראות ממה החיים שלנו מורכבים ולא רק להסתכל על הדברים "מבחוץ" ("הייתי שם, עשיתי את זה כבר") או רק תחת המבט של "צריך וחובה"

כשאנחנו מודעים, פתוחים, מאפשרים למה שבה לבוא ומה שבא גם ללכת בזמנו, יש לנו הזדמנות לצפות בהרבה ניסים. זה יכול להיות הארוחה הבאה שלנו,  או מערכת יחסים עם חבר טוב וקשוב, שקיעה מרהיבה של שעת סתיו.

 

כדי לחוות את הפלא שכן קיים - אנחנו צריכים להיות נוכחים ונוכחות בחיינו.

לדוגמא: במקום לאכול מהר ובלי תשומת לב בכלל מה וכמה נכנס לנו לפה ומתי בכלל שבענו

מה שמתאר אכילה בטייס אוטומטי

אנחנו רוצים להאט קצת, להביא את המודעות שלנו לריחות, למה שאנחנו רואים, לתחושות בפה, למראה המזון ולטעם שלו ביס אחר ביס וסקרנות מרגע לרגע. נסו לשים לב מתי המזון נעלם לגמרי? איך התחושות בשאר הגוף?

 

כשאנחנו מתחילים להסתכל ככה על המזון שלנו, אפילו לרגע אפשר לדמיין את המסע שהירקות השונים או הקמח או כל מזון אחר עבר כדי להגיע לצלחת, זרע, נבט, השקייה, שמש, אדמה, תנאי גידול, האנשים שטרחו להשקות, לדשן, לקטוף, לארוז, לשנע

עם המודעות שלנו הם מתחילים להיות דברים המעוררים הכרת תודה. ההזנה שאנחנו מקבלים מהאוכל לא מובנית מאליה. האפשרות לחוות את העולם גם היא לא מובנית מאליה.

החיים טומנים בחובם מפגש עם קושי וכאב וגם מפגש עם חסד ויופי.

 

תרגול: אכלו את הארוחה הבאה שלכם בתשומת לב

נסו להאט בכוונה, הביאו את תשומת הלב לגוף ולחושים.

אם זה נניח בחרתם לאכול תפוז... הביאו סקרנות לתהליך. כאילו זו הפעם הראשונה שאתם אוכלים תפוז. נסו לאמץ את התודעה המתחילה, הראשונית זו שסקרנית, לא יודעת.. מגלה רגע אחר רגע את מה שמתגלה

הביאו את תשומת הלב למראה של התפוז, לטקסטורה, לקילוף, לתחושה בכפות הידיים, ולריח ולצבע ולטעם, שלב אחר שלב, רגע אחר רגע, אמצו את התודעה המתחיל/ה, זו שסקרנית, א יודעת, פתוחה...

כשהמחשבות נודדות לעבר דברים אחרים, החזירו את תשומת הלב לאכילה עצמה

אפשר לעצום עיניים, להיות בחושים שדרכם אנחנו חווים את העולם במגע ישיר.

bottom of page