top of page

ארבעה עשר כללי המוסר של בודהיזם מעורב חברתית / תיך נהאת האן 
תורגם על ידי רעיה דש מתוך גיליון ינואר-פברואר של בודהיזם בישראל

1. אל תסגוד ואל תכבול את עצמך לשום תפיסת עולם, תיאוריה או אידאולוגיה, גם לא בודהיסטית. שיטות מחשבה בודהיסטיות הן אמצעי הנחיה, הן לא אמת מוחלטת.

2. אל תחשוב שהידע שבידיך כרגע הוא אמת מוחלטת ובלתי משתנה. הימנע מלהיות צר אופקים וכבול להשקפות של הרגע. למד ותרגל אי-היצמדות להשקפות כדי להיות פתוח לנקודות המבט של אחרים. האמת נמצאת בחיים ולא רק בידע מושגי. היה מוכן ללמוד לאורך כל חייך ולהתבונן באמת שבתוכך ובעולם בכל רגע ורגע.

3. אל תכפה על אחרים, גם לא על ילדים, בשום אמצעי, לאמץ את השקפותיך; לא בסמכות, לא באיום, לא בכסף, לא בתעמולה ואף לא בחינוך. עם זה, בדרך של דיאלוג מלב אל לב, עזור לאחרים להתרחק מפנטיות וצרות אופקים.

4. אל תתכחש לסבל ואל תעצום עיניך בפני סבל. אל תאבד את המודעות לקיומו של סבל בחיי העולם. מצא דרכים להיות עם אלה שסובלים, וכלול בהן קשר אישי, ביקורים, תמונות וקולות. באמצעים כאלה עורר בעצמך ובאחרים את המודעות למציאות של סבל בעולם.

5. אל תצבור עושר שעה שמיליונים סובלים רעב. אל תהפוך לתכלית חייך פרסום, רווח, עושר או הנאה חושית. חייה בפשטות ושתף בזמנך, במרצך ובמשאבים החומריים העומדים לרשותך את מי שידם אינה משגת.

6. אל תשמר כעס או שנאה. למד לחדור לתוכם ולהתמירם כאשר הם עדיין זרעים בתודעתך. ברגע שהם עולים, הפנה את תשומת לבך אל נשימתך כדי לראות ולהבין את טבעה של השנאה שלך.

7. אל תאבד את עצמך בהתפזרות ובמה שקורה סביבך. תרגל נשימה מודעת כדי לחזור למה שקורה ברגע הנוכחי. עמוד בקשר עם מה שיש בו קסם, רעננות ומרפא, הן בתוכך הן בסביבתך. טמון זרעים של שמחה, שלווה והבנה בתוכך כדי לסייע בעבודת הטרנספורמציה במעמקי התודעה שלך.

8. אל תאמר מלים שעלולות ליצור ריב ולגרום להתפרקות הקהילה. עשה כל מאמץ לפשר ולפתור כל עימות, קטן ככל שיהיה.

9. אל תאמר דברים שאין בהם אמת כדי לעורר עניין באנשים או להרשים אותם. אל תאמר מלים שגורמות פילוג ושנאה. אל תפיץ שמועות שאינך בטוח באמתותן. אל תבקר ואל תשלול דברים שאין לך ביטחון לגביהם. תמיד דבר אמת ואמור דברים שעשויים לעזור. דבר באומץ על מצבים של אי-צדק, גם כאשר הדבר עלול לאיים על שלומך.

10. אל תשתמש בקהילה הבודהיסטית לתועלתך או כדי להפיק רווח אישי, ואל תהפוך את הקהילה שלך למפלגה פוליטית. עם זה, על קהילה דתית לנקוט עמדה ברורה נגד דיכוי ואי-צדק, ועליה לחתור לשנות מצבים כאלה בלי להישאב לעימותים בין מחנות.

11. אל תתפרנס ממשלח יד הפוגע בבני-אדם או בטבע. אל תשקיע בחברות ששוללות מאחרים את הסיכוי לחיות. בחר מקצוע שעוזר לממש את אידיאל החמלה שלך.

12. אל תיקח חיים. אל תניח לאחרים לקחת חיים. מצא כל דרך להגן על חיים ולמנוע מלחמה.

13. אל תחזיק ברשותך שום דבר שצריך להיות של אחרים. כבד את רכושם של אחרים, אבל מנע מהם להפיק רווח מסבל אנושי או מסבלם של מינים אחרים על פני האדמה.

14. אל תפגע בגופך. למד לנהוג בו בכבוד. אל תתייחס אל גופך כאל אמצעי בלבד. ביטוי מיני אינו צריך להתקיים בלי אהבה ומחויבות. ביחסים מיניים, היה מודע לסבל שעלול להיגרם בעתיד. כדי להבטיח את אושרם של אחרים, כבד את הזכויות והמחויבויות שלהם. היה מודע לחלוטין לאחריות שבהבאת חיים חדשים לעולם. התבונן לעומק בעולם שאתה מביא אליו יצורים חדשים.

הצטרפות 
לרשימת התפוצה

הפרטיות שלך מוגנת ובטוחה
בהרשמה לרשימת התפוצה הינך מאשר.ת את מדיניות הפרטיות שכאן

תודה על ההצטרפות :)

בואו לקרוא עוד... 

sahar_logo_final.png
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
תקנון רכישת מוצרים דיגיטליים 
כל הזכויות שמורות לסהר רוקח 2024Ⓒ
bottom of page