מעבר לנכון ולא נכון, ישנו שדה
אפגוש בך שם

 

רומי

הגדרת המיינדפולנס וההקשר הרחב 
 

למיינדפולנס הגדרות רבות והוא תרגול רחב ועמוק. אחת ההגדרות העכשוויות והמערביות לתרגול מיינדפולנס:

"מיינדפולנס הוא המודעות העולה מהבאת קשב להווה

מרגע לרגע באופן מכוון ובלתי שיפוטי."

ג'ון קבט זין. 

מיינדפולנס הוא תרגום משפת הפאלי של המילה סאטי. פירושה 'היזכרות', 'לזכור להיות במודעות' או 'לזכור לשים לב', יש בה מרכיב של נוכחות ומרכיב של חזרה או היזכרות. פירושה כולל גם את הרעיון של חזרה לעצמנו.

מדובר באיכות מנטלית אשר מכוונת להסתכל פנימה דרך התבוננות מדיטטיבית בתהליכי הגוף והתודעה. אנחנו לומדים דרך כך לטפח מודעות ערה וראייה בהירה לדפוסי חשיבה ורגש, תחושות, הלכי רוח שעלולים להגביל ולהתנות אותנו לפעול בצורה שרחוקה ממה שחשוב לנו באמת. 

 

מיינדפולנס מזכיר לנו שאנחנו חיים עכשיו - בהווה (העבר איננו, העתיד עוד לא ידוע) ושאנחנו שייכים לחיים. ויש דרך ללמוד לגלוש על הגלים והשינויים של חיינו במקום לנסות לעצור אותם (ללא הצלחה...) בתרגול אנחנו מטפחים גישה של קבלה רדיקלית, סקרנות, חמלה, איזון פנימי, יציבות וחוסר שיפוטיות ומטפחים מודעות וחופש בחירה. 

 

במקביל מיינדפולנס מכוון במידה שווה, להסתכל על ההשפעה הדדית בין 'פנים' ל'חוץ', בין כך שבכל רגע אנחנו משפיעים ומושפעים, וההשפעה מורכבת מתנאים ונסיבות, שכוללת גם את הכוונות, המעשים שלנו, האתיקה וההשפעה שלנו על העולם הקרוב והרחוק מאיתנו כמו כן של העולם עלינו.

ההקשר הרחב: מיינדפולנס הוא חלק מ'הדרך הנאצלת כפולת השמונה' דרך זו כוללת תרגול של מוסר, ריכוז וחכמה והיא שייכת לדרך הבודהיסטית התומכת בשחרור התודעה והלב. דרך זו כוללת את כל היבטי חיינו ומהווה נתיב נגיש לשחרור מסבל, ממתח, מקושי ומאי נחת ומטפחת אושר עמוק וחופש מהתניות כובלות ומצמצמות. 

דרך של חיים עם תבונה משחררת, לב פתוח ואומץ לחיות קרוב לעצמנו בכל רגע ורגע.