top of page
Comforting Hands
"אנחנו נולדים בתוך קשר,
נפצעים בתוך קשר
ויכולים להירפא
 בתוך קשר" 
הארוויל הנדריקס 

תיאוריית ההתקשרות - מפה לאהבה 

כיצורים אנושיים אנחנו זקוקים ביולוגית ומחווטים להיות בקשר. פשוט כי בלי קשר בלתי אפשרי לנו לשרוד - תינוק אנושי לא יכול לשרוד שעה לבד בג'ונגל.

בילדות, מערכות היחסים בחיינו הן המשאב הכי משמעותי לתחושת ביטחון, נחמה ורוגע - "אנחנו מוצאים מחסה לא במקומות אלא בבני אדם" אמר ג'ון בולבי, חוקר ומפתח תיאוריית ההתקשרות, הוא הוסיף שהקשר הוא גם בסיס בטוח לחקירה, משחקיות, התפתחות אישית, כדי שנצא החוצה ונממש את עצמנו בעולם. 

ועם זאת, התקשרות זו לא תיאוריה יבשה, כולנו, לא משנה איפה נולדנו ומתי, לא משנה באיזה גיל אנחנו, כולנו מכירים ומכירות מהי התקשרות, מאחר וזו הדבר הכי טבעי, הגיוני ובסיסי שלנו כבני אדם - להיות ולהרגיש בקשר. בכולנו חלק שמכיר את זה, בגוף שלנו, בלב שלנו, על פני העור שלנו, שכשיש אהבה וחיבור רגשי, כשאנחנו מרגישים ומרגישות ביחד, משהו בתוכנו סוף סוף יכול לשים ראש ולנוח וזה מצרך כל כך חובה בעולם שלנו. 

התקשרות זה הדבר הכי טבעי והכי הגיוני אל מול האתגרים, העליות והמורדות שהחיים מביאים לפתחנו, הצורך ההתקשרותי לא נגמר בילדות, אנחנו זקוקים לקשר, לאהבה, "מהעריסה ועד הקבר" לפי ג'ון בולבי.  

סגנון ההתקשרות מתעצב בילדות ונרשם בכולנו, במוח, במערכת העצבים, בתאים ובגוף שלנו, יש עקבות של חווית ההתקשרות הראשונית, היא מעצבת את האמונות שלנו אודות קשר ואהבה, משפיעה על הערך העצמי שלנו, על היכולת לווסת רגשות ודחפים, על האיזון והמעברים בין היכולת לעצמאות והיכולת להישען ולקבל תמיכה, היא גם משפיעה על הכמיהות והציפיות שלנו מאחרים ואחרות וקשורה לדפוסי רגשות והתנהגויות שחוזרות על עצמן ותומכות או מחבלות בקשרים המשמעותיים ביותר שלנו.

הקשיים שעולים בהתקשרות בבגרות, מופיעים ביחסים בחיינו והרבה פעמים בעיקר נפגוש אותם  בזוגיות:  הם קשורים לרגע הזה שאני ממש צריכ/ה קרבה ותמיכה רגשית ואז בדיוק שם, בן / בת הזוג שלי הולכ/ת למסך ואני מרגיש/ה ממש לבד ובדידות שחוזרת על עצמה בקשר, או שאני רגיל/ה תמיד להסתדר לבד בכוחות עצמי וצריכ/ה את הספייס שלי בתוך הזוגיות וחווה אי הבנה של הצורך של האחר/ת בקרבה יותר הדוקה ורצופה. יכול להיות שהקושי העיקרי הוא להיכנס לקשר זוגי משמעותי או שלמשך שנים אני מוצא/ת את עצמי בנדודים מקשר לקשר בשל ספקות שחוזרים על עצמם ולא נותנים מנוח. 

תיאוריית ההתקשרות למבוגרים היא מפה פסיכולוגית מתוקפת מחקר שמביאה תשובות ללמה ואיך אהבה נעלמת בקשר שהכי חשוב לנו? ומראה את הדרך איך לעשות קשר בטוח (ואז אהבה נשארת וגם מעמיקה). 

המפה הזו מביאה בהירות צלולה ללמה קשה לנו כל כך בקשר, אבל היא לא עוצרת שם... היא מסבירה את טביעות העבר ואת ההיגיון של אותם דפוסים ורגשות כואבים שמתעוררים אחרי שנפתח לנו הלב, התאהבנו, הרגשנו תקווה וכמיהה עמוקה לקרבה וביחד (סוף, סוף...) ואז מצאנו את עצמנו בריבים אינסופיים, תחושת מאמץ אדיר, בדידות וייאוש שחוזרים על עצמם.

התקשרות מראה לנו את הנתיב חזרה לאהבה, מלמדת אותנו איך ליצור קשר בטוח רגשית ולהחזיר את הקרבה וביחד לחיינו ולקשרים שהכי חשובים לנו. 

האפשרת לתקן בהווה 

ממחקרים ארוכי טווח הראו שב75% מהמקרים סגנון ההתקשרות שנצפה בגיל 18 חודשים אצל הפעוט נשאר יציב לאורך השנים ונראה אותו אצל האדם הבוגר גם בגיל 20.

אנחנו עוד יודעים שסגנון התקשרות היא ירושה בינדורית, שעוברת מדור לדור, עד שמישהו אחד, אמיצ/ה מאוד, קמ/ה ועושה את המאמץ הכרוך במודעות וריפוי ושבירת המעגל הבין דורי. 

מחקרים רבים מראים ששיטות טיפול מבוססות חוויה, גוף וידע אינטגרטיבי מעולם חקר המוח הן אחת הדרכים ללמוד ולהפנים מאפיינים של 'התקשרות בטוחה נלמדת'.

אפשרות זו מתבססת על כך שבכל זמן, יש לטובתנו את הפלסטיות והגמישות המוחית והיא זמינה עבורנו ואפשר בזכותה ללמוד, להתאמן לעשות משהו חדש, גם בקשר. 

כשמדברים על התקשרות, מודעות בלבד לא מספיקה, אבל היא כן שלב ראשון וקריטי שבלעדיו אי אפשר להמשיך. על בסיס המודעות נוכל להמשיך לעבר גילוי עצמי מעמיק וללכת בדרך אחרת מהאוטומט, ואז לאט לאט אפשרות חדשה תיפתח בפנינו.

 

מפת ההתקשרות עוזרת לנו להיות, להרגיש קודם כל עם ואת עצמנו, לזהות ולשיים חלקים בתוכנו שלמדנו מכורח המציאות, להסתיר, להגן מאחורי חומות ודלתות משוריינות. הידיעה שיש מפה ויש דרך לתחושת בטחון ואהבה בקשר, מאפשרת לנו בסיס בטוח ממנו נוכל להתחיל לשקם את החיבור היקר עם עצמנו, הוא עובר דרך ההסכמה והחמלה להכיר בפגיעות האינהרנטית שלנו כבני אדם ואז ללמוד להביאה לקשרים החשובים שבחיינו. 

ובנימה אישית, המסע שלי עם התקשרות הוא נתיב ריפוי עוצמתי, עמוק ומרגש באופן מיוחד.

פגשתי את ההתקשרות בפעם הראשונה ב2016 והיא נגעה לי עמוק בלב ובבטן הרכה, מאז אני לומדת, חוקרת ועוסקת בה בפן המקצועי ובמסע חיי.

 

למדתי שכשהתקשרות מפסיקה להיות תיאוריה והופכת למפה לאהבה - תרגול חי, כאן ועכשיו, בקשרים בחיינו, בין אם אנחנו בזוגיות או ברווקות כרגע, היא מפילה אסימונים רבים ופותחת שערים ואפשרויות שנוגעות הכי עמוק בלב ומביאות להקלה, שמחה, הודיה ושחרור.  

עבורי, התקשרות מעוררת תקווה עמוקה - שכן, אפשר ללמוד איך ליצור יחסים קרובים, מספקים, יציבים ומזינים בחייים שלנו וכן - למרות הכל, ולמרות מה שהיה בעבר, יש תקווה לאהבה.

אם הגעת לכאן - דרכינו מוזמנות להיפגש, בסדנאות ובקורסים של מיינדפולנס והתקשרות וכמובן בתהליך אישי או זוגי בקליניקה

איך התקשרות בילדות משפיעה עלינו בבגרות - סרטון מומלץ
תרגול לדוגמא
הצטרפות 
לרשימת התפוצה

הפרטיות שלך מוגנת ובטוחה
בהרשמה לרשימת התפוצה הינך מאשר.ת את מדיניות הפרטיות שכאן

תודה על ההצטרפות :)

בואו לקרוא עוד... 

sahar_logo_final.png
  • Facebook
  • Instagram
  • YouTube
תקנון רכישת מוצרים דיגיטליים 
כל הזכויות שמורות לסהר רוקח 2024Ⓒ
bottom of page